Wystarczy chwila nieuwagi, by relaks przy filiżance małej czarnej skończył się brązową plamą na koszuli, bluzce czy obrusie. Co robić w takiej sytuacji? Jak usunąć plamy z kawy, by nie zniszczyć tkaniny? Skorzystaj z porad specjalistów!
Jeśli na swoim ubraniu czy obrusie zauważysz ślady kawy, działaj szybko. Nie pozwól plamie zaschnąć, a jej usunięcie nie będzie stanowiło dużego problemu. Polej zabrudzenie ciepłą wodą, a kiedy napój nieco się wypłucze, nastaw pranie. Stosuj się do zaleceń na metce. Nie ustawiaj wyższej temperatury, ponieważ możesz zniszczyć ubranie.
Oprócz stosowanego zazwyczaj proszku czy kapsułek, możesz użyć dodatkowo odplamiacza do białych lub kolorowych tkanin. Odplamiacz w proszku marki Ludwik możesz wsypać bezpośrednio do bębna pralki lub dodać do szufladki na proszek. Nie musisz moczyć ubrania w misce z wodą przed zasadniczym praniem.
Nie zawsze możemy sobie pozwolić na natychmiastowe zapranie plamy. Kiedy poplamimy się w kawiarni, biurze czy domu przyjaciół, raczej nie mamy szans na to, by szybko się przebrać. Zanim wrócimy do domu, plama zdąży prawdopodobnie zaschnąć. Czy w takiej sytuacji musimy pożegnać się z zabrudzoną sukienką lub koszulą? Niekoniecznie!
Jak usunąć plamy z kawy, kiedy już zdążyły zaschnąć? W takiej sytuacji warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Zanim wrzucisz ubranie do pralki, potraktuj plamę odplamiaczem. Odplamiacz tlenowy w sprayu Ludwik nanieś prosto na plamę i pozostaw na maksymalnie 5 minut. Następnie wypierz ubranie w pralce. Wszystkie odplamiacze naszej marki występują w dwóch wersjach: do kolorów i bieli. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoje ubranie się nie odbarwi się podczas usuwania uporczywych zabrudzeń.
Najwięcej zmartwień przysparzają zabrudzenia z kawy na jasnych ubraniach. Są tam najbardziej widoczne, a ponadto zachodzi ryzyko, że po praniu zostanie w tym miejscu żółtawy ślad. Sprawa komplikuje się dodatkowo, jeśli ubranie zostało wykonane z delikatnej tkaniny, takiej jak jedwab czy wełna. Podpowiadamy, jak usunąć plamy z kawy z białej bluzki, w zależności od materiału, z jakiego została wykonana.
Ubrania z tkanin takich jak bawełna, wiskoza czy poliester możesz prać w pralce według zaleceń producenta umieszczonych na metce. Większość odplamiaczy jest przystosowana do używania na tego typu materiałach. Możesz więc je stosować bez obaw o zniszczenie ulubionej bluzki.
Ubrania z jedwabiu są bardzo delikatne i należy podchodzić do nich ze szczególną troską. Jeśli na jedwabnej bluzce pojawiła się plama z kawy, pod żadnym pozorem nie pocieraj tkaniny. Mocne tarcie może nieodwracalnie uszkodzić materiał. Zamiast tego nalej do miski letniej wody (maksymalnie 30 stopni C), dodaj łagodny detergent np. żel do prania tkanin delikatnych Sensitive Ludwik i delikatnie wypierz ubranie ręcznie. Unikaj długiego moczenia jedwabiu. Następnie wypłucz ubranie w letniej wodzie. Możesz również zdecydować się na pranie w pralce w programie ręcznym lub dedykowanym do jedwabiu.
Po ubrania z lnu szczególnie chętnie sięgamy wiosną i latem. Czym usunąć plamę z kawy z lnianej koszuli? W przypadku lnu możemy zastosować nieco wyższą temperaturę prania niż przy jedwabiu, jednak nie powinna ona przekraczać 40 stopni. Pranie w zbyt gorącej wodzie może doprowadzić do skurczenia się tkaniny nawet o 10%. Niektóre odplamiacze nie nadają się do stosowania na lnianych ubraniach – zanim zastosujesz wybrany środek, dokładnie przeczytaj etykietę z tyłu opakowania.
Usunięcie plamy z kawy może stanowić nie lada wyzwanie – zwłaszcza jeśli napój rozlał się na jasne ubranie. Nie jest to jednak niemożliwe. Kluczem do sukcesu jest szybkie działanie i zastosowanie profesjonalnych odplamiaczy dostosowanych do rodzaju tkaniny.
(Kantar Millward Brown, czerwiec 2018)