Podłoga w każdym wnętrzu pełni niebagatelną rolę. Powinna ona spełniać nasze oczekiwania zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Drewniany parkiet to częsty wybór osób, którym zależy na eleganckim wyglądzie i wieloletniej trwałości. Co zrobić, aby drewniana podłoga zawsze wyglądała dobrze i spełniała swoją funkcję? Wystarczy prawidłowo o nią zadbać przy pomocy przeznaczonych do niej produktów.
Jak myć drewnianą podłogę, aby zachować jej piękno na długie lata? Parkiet z prawdziwego drewna wymaga szczególnej pielęgnacji. Drewno to naturalny surowiec, który pomimo specjalnej obróbki jest bardziej podatny na zniszczenia w stosunku do zwykłych paneli. Właściciele pięknego i ponadczasowego parkietu powinni ze szczególną uwagą podchodzić do jego mycia. Taka podłoga to niemała inwestycja, która powinna służyć nam na długie lata, zyskując z czasem na charakterze i unikatowości.
Najpiękniejsze wnętrze to zadbane wnętrze. Dlatego warto znać odpowiedź na pytanie, jak myć drewnianą podłogę. Odpowiednie czyszczenie drewna to kluczowa kwestia w utrzymaniu parkietu w idealnym stanie. Najważniejszą zasadą jest unikanie wilgoci. Mycie podłogi wilgotną szmatką lub bardzo mocno wyciśniętym mopem pozwala kontrolować ilość wody na parkiecie. Najlepszym wyborem będzie użycie płaskiego mopa z mikrofibry, który zabiera zdecydowanie mniej wody niż tradycyjny mop sznurkowy z bawełny. Dla pewności warto przetrzeć podłogę suchą szmatką w celu zebrania nadmiaru płynu.
Przecieranie podłogi zbyt mokrym mopem może doprowadzić do wsiąkania wody w deski, tym samym uszkadzając ich strukturę, co skutkuje nieestetycznym zniekształcaniem się parkietu. Tak powstałe wybrzuszenia nie tylko negatywnie wpływają na aspekt wizualny, ale i higieniczny. Do nierówności w deskach łatwiej dostaje się kurz, piasek i inne zanieczyszczenia, które znacznie trudniej jest usunąć. Dodatkowo lakierowana podłoga może zmatowieć a lakier rozwarstwić, co poskutkuje na słabszej ochronie drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Zalecane jest mycie podłogi co najmniej raz w tygodniu. W przypadku pojawienia się zabrudzeń, np. w postaci błota czy plam, najpierw bezzwłocznie usunąć je np. za pomocą wilgotnej szmatki, aby nie dopuścić do zaschnięcia. Trwalsze zabrudzenia będą znacznie trudniejsze do wyczyszczenia, przez co będą wymagały użycia większej ilości wody z detergentem i zwiększonej siły tarcia. Zbyt agresywne czyszczenie może uszkodzić deski i doprowadzić do powstania zarysowań. Efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Rozlaną ciecz należy niezwłocznie zetrzeć, aby nie wsiąknęła w głębsze warstwy deski.
Jak dbać o drewnianą podłogę w świadomy sposób, aby chronić ją przed zniszczeniem? Najczęstszym problemem na parkiecie mogą być zarysowania, dlatego tak ważne jest, aby zabezpieczyć meble od spodu. Pomocne będą filcowe podkładki przyklejone np. pod nogi kanapy czy krzeseł, minimalizując w ten sposób tarcie podłogi. Wśród wszystkich domowników warto wprowadzić nawyk chodzenia w miękkich kapciach i zdejmowania obuwia przed wejściem do domu. Nie zapominajmy o pazurach naszych pupili, którzy również mogą uszkodzić delikatną nawierzchnię.
Zarysowania mogą powstać przez gromadzący się na podłodze piasek, dlatego kluczowym elementem jest regularne zamiatanie lub odkurzanie. Warto zaopatrzyć się w szczotki z miękkim włosiem, które nie uszkodzą naturalnej struktury parkietu. Przed wejściem do domu czy mieszkania warto położyć wycieraczkę, która zmniejszy ilość wnoszonego piasku.
Jak dbać o drewnianą podłogę za pomocą detergentów? Na rynku dostępne są preparaty do wieloetapowej pielęgnacji parkietu. Podczas codziennego sprzątania warto sięgnąć po płyny do mycia drewna, które pozostawiają piękny połysk i zapobiegają elektryzowaniu się podłogi. W efekcie przyciąga ona do siebie mniej kurzu i zanieczyszczeń.
Warto zwrócić uwagę na odpowiednie warunki w pomieszczeniu, odpowiednia wilgotność i temperatura powietrza mogą przyczynić się do żywotności podłóg. Optymalna temperatura oscyluje pomiędzy 18 a 22 stopniami Celsjusza, natomiast wilgotność powietrza powinna utrzymywać się w granicach 40-60%.
Jak dbać o podłogę drewnianą, aby zachowała swój piękny wygląd i funkcjonalność na wiele lat? Właściciele tego rodzaju podłogi często decydują się na pokrycie drewna lakierem, ponieważ tworzy on doskonałą barierę chroniącą przed uszkodzeniami mechanicznymi. Specjalistyczne detergenty wzbogacają podłogę o dodatkową powłokę ochronną, która z wysoką skutecznością zabezpiecza powierzchnię przed szkodzącymi jej czynnikami.
Codzienne sprzątanie wymaga użycia koncentratów do drewna lakierowanego. Jeśli chcemy utrzymać efekt wysokiego połysku bez męczącego i długotrwałego polerowania podłogi, warto sięgnąć po emulsję nabłyszczającą, która dodatkowo ochroni drewno przed zarysowaniami i pozostawi przyjemny zapach.
Jak dbać o podłogę drewnianą, aby zapewnić jej piękny połysk, a jednocześnie uchronić ją przed skutkami szkodliwych czynników, takich jak wilgoć czy promieniowanie UV? Wystarczy regularnie korzystać ze specjalnych produktów dedykowanych do pielęgnacji podłóg drewnianych. Emulsja nabłyszczająca Ludwik do drewna doskonale sprawdzi się w tej roli, nadając elegancki połysk, a jednocześnie chroniąc parkiet przed śladami użytkowania. Tak zabezpieczona podłoga będzie cieszyć oko przez wiele długich lat.
(Kantar Millward Brown, czerwiec 2018)