Strona główna / Czym myć podłogę z linoleum?

Czym myć podłogę z linoleum?

Czym myć podłogę z linoleum

Linoleum jest wykładziną podłogową, cenioną głównie za przystępną cenę i funkcjonalność. Jest wytrzymałe i dobrze sprawdza się zarówno w domowym zaciszu, jak i w budynkach publicznych. Utrzymanie go w czystości zazwyczaj nie jest problemem, jednak podczas użytkowania mogą pojawić się uporczywe plamy. Z uwagi na to wielu posiadaczy wykładziny zastanawia się, czym myć podłogę z linoleum, by nie uszkodzić jego powierzchni, a pozbyć się zabrudzeń.

Czym wyczyścić brudne linoleum?

Szorowanie twardą gąbką, zdrapywanie ostrym narzędziem lub stosowanie nieodpowiednich detergentów to metody, które skutecznie usuną zaschnięty brud, smugi po obcasach czy plamy po farbie. Towarzyszy im jednak bardzo duże ryzyko znacznego uszkodzenia wykładziny. Tego rodzaju zniszczenia są zazwyczaj nieodwracalne. A zatem czym myć podłogę z linoleum?

Najlepszym rozwiązaniem jest środek do czyszczenia linoleum, który powstał specjalnie na potrzeby mycia i pielęgnacji tych wykładzin. Emulsja skutecznie rozpuszcza i usuwa nawet zaschnięty brud, pozostawiając podłogę zadbaną i błyszczącą. Tworzy także niewidoczną powłokę, która zabezpiecza linoleum przed kolejnymi plamami i ma właściwości antypoślizgowe. Jest to cenione zarówno w pomieszczeniach domowych, jak i miejscach użyteczności publicznej.

Jak myć linoleum, by nie straciło swoich właściwości?

Zastanawiając się, w jaki sposób i czym wyczyścić brudne linoleum, należy koniecznie pamiętać, że jest ono tworzywem sztucznym. Jako takie jest szczególnie wrażliwe na działanie wysokich temperatur. W związku z tym do jego mycia nie należy stosować gorącej wody, ponieważ może spowodować uszkodzenia i trwałe odbarwienia. Najlepiej sprawdza się woda letnia lub ciepła.

Wykładziny zazwyczaj nie są plamoodporne, dlatego rozlaną wodę, tłuszcz, słodkie napoje oraz jakiekolwiek inne płyny należy możliwie najszybciej usuwać. Podczas czyszczenia podłogi na mokro, trzeba także uważać, by woda nie dostała się pod krawędź wykładziny. W innym przypadku ciecz może wniknąć w strukturę linoleum i doprowadzić do opuchnięcia oraz odkształcenia tworzywa.

Decydując, czym myć linoleum, nie należy wybierać mleczek i płynów z granulkami. Cząsteczki ścierne mogą uszkodzić delikatną powierzchnię. Z tego samego powodu warto zrezygnować z produktów o bardzo wysokim lub niskim odczynie.

Czym czyścić linoleum na co dzień?

Produkt dedykowany myciu linoleum zawiera składnik antystatyczny, który skutecznie zapobiega osadzaniu się kurzu. Dzięki temu podłoga nie wymaga tak częstego czyszczenia na mokro. Na co dzień zwykle wystarczy pozamiatać lub odkurzyć pomieszczenia, a na mycie podłóg znaleźć czas przynajmniej raz w tygodniu. W przypadku większych zabrudzeń, np. rozlanego napoju, najlepiej usunąć je od razu – po zaschnięciu, plamy są zdecydowanie trudniejsze do umycia. Należy przy tym uważać na wszelkie twarde i ostre elementy, które mogłyby porysować linoleum.

Kwestia tego, czym czyścić linoleum na sucho jest istotna, ponieważ kurz i drobiny ziemi bądź piasku wniesione z zewnątrz na obuwiu mogą uszkodzić podłogę. Warto pozbywać się tego rodzaju zanieczyszczeń z możliwie największą częstotliwością.

, Czym myć podłogę z linoleum?
, Czym myć podłogę z linoleum?
, Czym myć podłogę z linoleum?
, Czym myć podłogę z linoleum?
, Czym myć podłogę z linoleum?
, Czym myć podłogę z linoleum?

Najbardziej rozpoznawalny płyn do mycia naczyń w Polsce

(Kantar Millward Brown, czerwiec 2018)