Płytki podłogowe są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań wykończeniowych. Zazwyczaj można je spotkać w kuchniach oraz łazienkach, ale nierzadko zdobią także jadalnie, salony i korytarze. Trudno się temu dziwić. Są efektowne, wytrzymałe i dobrze współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Aby prezentowały się możliwie najlepiej, konieczne jest utrzymanie ich w nienagannej czystości. Może to być niemałym wyzwaniem, zwłaszcza w mocno eksploatowanych pomieszczeniach. Z tego względu warto wiedzieć, czym wyczyścić płytki podłogowe, by bez trudu osiągnąć zadowalający efekt.
Choć mogłoby się wydawać, że prawidłowe czyszczenie płytek podłogowych nie stanowi żadnego problemu i podczas sprzątania można wykorzystać dowolny produkt, wcale tak nie jest. Dobór odpowiedniego środka czyszczącego jest istotny dla uzyskania pożądanych efektów, a także zachowania estetycznego wyglądu płytek.
A zatem czym czyścić płytki podłogowe? Najlepszym możliwym rozwiązaniem jest płyn do mycia płytek. Zastosowanie odpowiednio dobranych środków powierzchniowo czynnych pozwala w szybki i łatwy sposób uzyskać idealnie czyste kafelki, pozbawione smug i nieestetycznych zacieków. Odpowiednie detergenty gwarantują, że na powierzchni podłogi nie powstaną zarysowania ani inne uszkodzenia. Z kolei delikatna kompozycja zapachowa, o którą wzbogacono płyn, uprzyjemni sprzątanie i pozostawia świeżość. Dobry płyn do mycia płytek podłogowych jest także rozwiązaniem w kwestii tego, czym myć płytki podłogowe, żeby nie było smug.
Utrzymanie płytek w czystości staje się zdecydowanie prostsze i skuteczniejsze, kiedy używany w tym celu dedykowanych środków od zaufanych producentów. Zastanawiasz się, czym odtłuścić płytki podłogowe? W zakresie domowej czystości nie ma miejsca na kompromisy! Wybierz wysokiej jakości płyn do mycia płytek podłogowych od Ludwika i zadbaj o to, aby podłoga w Twoim domu zawsze wyglądała schludnie i czysto!
Aby uzyskać najlepsze efekty, należy wiedzieć nie tylko, czym myć podłogę z płytek, ale również jak ją przygotować do mycia. Poruszanie się po domu w obuwiu zewnętrznym, a także obecność zwierząt skutkują tym, że oprócz kurzu na podłogach zbierają się drobiny ziemi, piasku i sierść. Pozostawienie ich nie tylko utrudnia mycie, ale również zwiększa ryzyko zarysowania kafelków. Z tego względu mycie płytek podłogowych warto poprzedzić dokładnym odkurzaniem. Dotyczy to w szczególności tego, jak czyścić szorstkie płytki, które są mniej odporne na zabrudzenia niż gładkie kafle.
Zastanawiając się nad tym, czym wyczyścić płytki podłogowe, należy pamiętać nie tylko o doborze właściwego płynu czyszczącego czy myjącego, ale i odpowiedniego narzędzia. Zdarza się, że dany mop bądź ściereczka czasy swojej świetności mają już dawno za sobą, a wciąż pozostają w użytku. Korzystanie z nich nie tylko utrudnia doczyszczenie kafelków, ale i zwiększa ryzyko mechanicznych uszkodzeń, związanych z obecnością plastikowych elementów.
Kafle z matowym wykończeniem cieszą się rosnącą popularnością. Wyglądają bardzo efektownie i wprowadzają do wnętrza wyjątkowy klimat. Ze względu na ich strukturę należy przykładać dużą uwagę do kwestii utrzymania ich w czystości. Temat tego, jak czyścić płytki gresowe nieszkliwione, jest o tyle trudny, że na matowym wykończeniu doskonale widać wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia oraz smugi.
Czym myć płytki podłogowe matowe? Podobnie jak w przypadku ich błyszczących odpowiedników, kafle o matowym wykończeniu należy czyścić dedykowanym płynem do płytek. Zastosowanie nieodpowiednich detergentów może pozostawić na ich powierzchni nieestetyczne zacieki i osad. Decydując, czym myć podłogę z płytek, warto także zwracać uwagę, aby wybrany środek nie zawierał mikrogranulek i innych ścierających drobinek. Choć w teorii ułatwiają usuwanie zabrudzeń, mogą także powodować zarysowania i widoczne uszkodzenia. Dotyczy to także tego, jak czyścić szorstkie płytki na ścianie, by utrzymać je w dobrej kondycji.
Bez względu na to, czy posiadasz w domu glazurę, terakotę, czy może wykładzinę imitującą panele lub kafelki, do czyszczenia tego rodzaju powierzchni doskonale sprawdzi się nasz dedykowany płyn do mycia glazury, terakoty i PCV. To sprawdzone wsparcie w każdym wnętrzu, zarówno domowym, jak i np. biurowym.
Na rynku dostępny jest szereg produktów, których zadaniem jest nadanie kafelkom blasku. Wybierając konkretny, należy uważać, by nie zawierał bardzo silnych detergentów ani ścierających drobinek, mogących uszkodzić powierzchnię płytek. Odpowiedzią na pytanie, jak nabłyszczyć płytki podłogowe, może być również dedykowana emulsja do nabłyszczania płytek. Jego niekwestionowaną zaletą są antystatyczne właściwości, które sprawiają, że kurz znacznie wolniej osadza się na powierzchni i nie przywiera do niej.
Skuteczne mogą się także okazać domowe sposoby na nabłyszczanie płytek podłogowych. Woda z dodatkiem octu, kwasku cytrynowego lub sody nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale również pozostawia powierzchnię gładką i lśniącą, nadając jej delikatny połysk. Tego rodzaju metody często są rekomendowane, gdy ktoś zastanawia się, czym myć płytki podłogowe na wysoki połysk. Warto jednak pamiętać, że środki z kuchennej szafki nie zabezpieczą kafelków, a dodatkowo mogą pozostawiać niemiły zapach.
Uporczywe smugi, powstające na podłodze podczas jej mycia, potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Zdecydowana większość ludzi przynajmniej raz podczas sprzątania zastanawiała się, czym myć płytki podłogowe, żeby nie było smug. Trudno udzielić na to pytanie odpowiedzi innej niż specjalistyczny płyn do czyszczenia, zawierający właściwie dobrane detergenty.
Kwestię tego, czym wyczyścić płytki podłogowe, można podzielić na dwie części. Jedną z nich jest dobór odpowiedniego środka. Drugą – odpowiednie jego zastosowanie. Płyn powinien być rozcieńczony z wodą w odpowiednich proporcjach, a mop lub szmatka muszą być zawsze dobrze wyciśnięte. W innym przypadku trudno będzie uniknąć zacieków i śladów.
Tak więc przed przystąpieniem do działania, warto zastanowić się nie tylko, czym myć płytki podłogowe, żeby błyszczały, ale też jak powinna wyglądać cała procedura. Zastosowanie właściwego produktu, użycie miękkiej szmatki lub mopa ze świeżą końcówką oraz pamiętanie o wcześniejszym odkurzeniu pomieszczenia są gwarancją sukcesu.
(Kantar Millward Brown, czerwiec 2018)