Strona główna / Jak wyczyścić przypalony garnek? Podpowiadamy

Jak wyczyścić przypalony garnek? Podpowiadamy

Zdarza się to każdemu. Za wysoka moc palnika, zajmowanie się wieloma rzeczami na raz, przedłużająca się rozmowa telefoniczna czy zbyt wciągający odcinek serialu – i zamiast ryżu do obiadu mamy problem w postaci przypalonego garnka. Jak wyczyścić przypalony garnek szybko i efektywnie? Skorzystaj z naszych wskazówek i nie marnuj czasu na nieskuteczne metody.

Jak wyczyścić przypalony garnek? Działaj szybko

W przypadku przypalonego garnka czas gra na Twoją niekorzyść. Dlatego najszybciej jak to możliwe, usuń z naczynia jedzenie i zalej je wodą na kilkanaście minut. Woda rozmoczy i zmiękczy przypalone resztki jedzenia, dzięki czemu będzie je łatwiej usunąć. Możesz to zrobić za pomocą drewnianej lub plastikowej łopatki kuchennej.

Unikaj skrobania przypalonych resztek na sucho, zwłaszcza ostrymi metalowymi narzędziami, takimi jak nóż czy widelec. Ten sposób jest nieskuteczny, a ponadto może zniszczyć lub zarysować naczynie, zwłaszcza jeśli wnętrze garnka jest pokryte emalią lub powłoką nieprzywierającą.

Po wstępnym moczeniu naczynia, warto sięgnąć po profesjonalne produkty do kuchni, które pomogą uporać się z uporczywym brudem. Wysokiej jakości środka to najlepsza odpowiedź na pytanie, jak wyczyścić garnek ze stali nierdzewnej lub innych tworzyw.

Jak wyczyścić przypalony garnek emaliowany?

Garnki pokryte emalią wciąż cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza wśród amatorów kolorowych naczyń do gotowania. Niestety stosunkowo łatwo się przypalają, a ponadto niewiele trzeba, by uszkodzić ich delikatną powłokę. Jak wyczyścić przypalony garnek emaliowany, by pozbyć się brudu, a przy tym nie zniszczyć naczynia?

Przede wszystkim zapomnij o domowych sposobach usuwania zabrudzeń. Ocet czy proszek do pieczenia mogą negatywnie wpłynąć na emalię i zniszczyć garnek. Z kolei sól prawdopodobnie okaże się nieskuteczna, zwłaszcza przy mocniejszych przypaleniach. Używanie emaliowanego garnka, który został niedokładnie oczyszczony po poprzednim przypaleniu, będzie skutkować dalszym przypalaniem się naczynia.

Lepiej sięgnij po środki czyszczące przeznaczone do naczyń emaliowanych. Wśród nich można wymienić płyn do czyszczenia grilli Ludwik. Został on stworzony z myślą o skutecznym usuwaniu przypalonego tłuszczu czy resztek jedzenia, nie tylko z grillowego rusztu, ale również z naczyń kuchennych takich jak garnki czy patelnie. Jest przy tym całkowicie bezpieczny dla naczyń pokrytych emalią. Środek ten rozwiąże problem, jak wyczyścić przypalony garnek w środku i na zewnątrz.

Jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej?

Garnki ze stali nierdzewnej mają opinię niezniszczalnych. W odróżnieniu od naczyń emaliowanych są bardziej odporne zarówno na zarysowania, jak i na środki chemiczne. Jak wyczyścić spalony garnek ze stali nierdzewnej? W tym przypadku idealnym wyborem będzie żel do usuwania przypaleń Termax marki Ludwik. Środek ten dzięki aktywnym substancjom skutecznie rozprawia się z przypalonym brudem, nie rysując przy tym powierzchni naczyń.

Ponadto żel Termax jest bardzo prosty w użyciu. Nałóż niewielką ilość środka na przypaloną powierzchnię na 5-60 minut (czas zależy od tego, z jak mocnym przypaleniem masz do czynienia). Aktywne składniki rozpuszczą przypalony brud. Następnie należy spłukać żel pod bieżącą wodą. Produkt ten warto mieć zawsze w swojej kuchennej szafce, by w razie potrzeby szybko i bez wysiłku usunąć brud z przypalonych naczyń czy piekarnika.

Jak umyć przypalony garnek? Pozwól wyręczyć się zmywarce

Nic nie stoi na przeszkodzie, by przypalony garnek umyć w zmywarce. Jeśli naczynie jest mocno przypalone, przed włożeniem do zmywarki warto je namoczyć, a następnie usunąć wierzchnią część brudu szpatułką czy łyżką.

Garnek umieść w zmywarce w taki sposób, by jego dno ułożyło się równolegle względem dna zmywarki. Nie układaj go pod kątem, gdyż woda ze środkiem myjącym może nie dotrzeć we wszystkie zakamarki. Wybierz program do mycia bardzo zabrudzonych naczyń. Pamiętaj jednak, by nie wkładać jednocześnie do zmywarki delikatnych elementów zastawy stołowej, takich jak kieliszki do wina czy porcelanowe talerzyki. Wraz z przypalonym garnkiem możesz umyć inne naczynia do gotowania.

Duże znaczenie ma również wybór odpowiedniej tabletki do zmywarki. W przypadku ekstremalnie brudnych naczyń – a do takich niewątpliwie zalicza się przypalony garnek – najlepiej sprawdzą się tabletki do zmywarek All in 1 Maxx Power Ludwik. Skutecznie usuwają nawet uporczywe zabrudzenia, a przy tym zabezpieczają stalowe naczynia przed matowieniem.

Kiedy maszyna skończy zmywanie i rozpocznie suszenie, wyjmij garnek i sprawdź efekty. Zostały na nim ślady spalenizny? Usuń je za pomocą drewnianej łopatki, póki są jeszcze wilgotne. Jeśli garnek wyschnie w zmywarce, będzie je trudniej usunąć.

Jak się okazuje, przypalony garnek wcale nie musi oznaczać wielu godzin spędzonych na szorowaniu naczynia. Dzięki skutecznym środkom marki Ludwik szybko uporasz się z zabrudzeniami, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają się one niemożliwe do usunięcia. Postaw na sprawdzone produkty polskiej marki i raz na zawsze zapomnij o problemie, jak wyczyścić garnek.

, Jak wyczyścić przypalony garnek? Podpowiadamy
, Jak wyczyścić przypalony garnek? Podpowiadamy
, Jak wyczyścić przypalony garnek? Podpowiadamy
, Jak wyczyścić przypalony garnek? Podpowiadamy
, Jak wyczyścić przypalony garnek? Podpowiadamy
, Jak wyczyścić przypalony garnek? Podpowiadamy

Najbardziej rozpoznawalny płyn do mycia naczyń w Polsce

(Kantar Millward Brown, czerwiec 2018)